Spolek Kováři Olomouckého Kraje Spolek Kováři Olomouckého Kraje "KOK"
           

Olomoucký FORTel - druhý ročník setkání kovářů Olomouckého kraje s mezinárodní účastí

18.05. - 20.05.2018

Fort XVII. Křelov u Olomouce


Po velmi vydařeném kování na pevnůstce Fort XVII v Křelově jsme se spolu s majitelem Fortu rozhodli pro další pokračování této nové tradice na Olomoucku a uspořádali jsme další, druhý ročník. Tento festival by měl být zaměřený na prezentaci zručnosti a fortelu řemeslníků, a to nejen z Olomoucka, ale ze všech koutů a zahraničí. Hlavní myšlenkou těchto setkání je demonstrace nejen kovářství, ale i krásy a síly klasických řemesel, nějakým způsobem spojených s kovem.

Protože se akce koná na vojenském Fortu a jedná se nám o předvedení zručnosti, tedy fortelu, zvolili jsme pro tento festival název Olomoucký FORTel. Skupina třiceti kovářů předvede, jak soustředěně a fortelně vdechuje tvar a život hrubému železu a přetváří jej do ušlechtilých forem a elegantních tvarů.

rogram a průběh těchto festivalů se bude soustředit na předvedení krásy ručního, fortelného zpracování a soudobého disignu. Spojení starého s novým, klasického s moderním. Starými technikami se budou vytvářet moderní díla a se starými kováři budou spolupracovat kováři mladí, teprve začínající.

Návštěvníci mohou být v průběhu tří dnů přímými svědky zrození hodnotného díla, realizovaného společnou prací přítomných kovářů a také mohou být svědky zrození drobnějších prací. Ty někteří z přítomných mistrů realizovat samostatně v kratších časových úsecích. Mimoto si zde mohou vyzkoušet svůj fortel i návštěvníci a pod vedením mistra si zkusit vykovat svůj vlastní výkovek.

Akce se zúčastnilo celkem 19 kovářů, z toho: 11 členů spolku, 4 hostující kováři z ČR, 2 kováři ze Slovenska, 2 kováři z Itálie.

Akce byla pořádaná za podpory Statutárního města Olomouce
a
Olomouckého kraje
  Statutární město Olomouc   Olomoucký kraj

Záštitu nad akcí převzal primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.Autor: KOK | Publikováno: 05.06.2018

 
.

Jsme také na

www.facebook.com/kok.kovari

www.facebook.com/kok.kovari


.

Olomoucký FORTel

17.07.2021

Fort XVII. Křelov


.

Setkání s kováři KOK

9. - 10. 10. 2021

Fort XVII. Křelov


Jsme členem Kovářského společenstva

Kovářské společenstvo


Spolupracujeme

Fort Křelov


Spolek finančně podporuje

Statutární město Olomouc

Olomoucký kraj


Napište nám Zápisy Sekce pro členy  
Můj účet Zapomenuté heslo
Mapa stránek
K přizpůsobení obsahu a měření funkčnosti stránek využíváme takzvané cookies. Používáním stránek souhlasíte s jejich anonymním využitím.    |   
© 2016-2020 Bronislav Kozák