XI. concorso internazionale di arte Fabrille, II. Biennale Internazionale di Scultura in ferro
28.07. - 07.08.2018
San Marco d’ Alunzio, Sicílie
Za spolek se účastnili: Jiří Baťa, Aleš Jakubec, Vítězslav Bobčík, Petra Ženatá
Na jaře jsme byli sicilskou kovářskou asociací Fabri nel Arte osloveni k účasti na mezinárodním kovářském symposiu. Jednalo se o XI. concorso internazionale di arte Fabrille,
II bienale internazionalle di scultura in ferro, které se konalo v překrásném městečku San Marco d´Alunzio.
Soutěžící kováři ze všech koutů světa se sjeli jako jedna velká rodina, aby během časového limitu tří hodin zrealizovali své soutěžní dílo. Mimo to v neděli potom probíhalo i mimosoutěžní, volné kování skupin i jednotlivců, do kterého jsme se v neděli po dokončení naší práce také s chutí zapojili. Letošního setkání se San Marcu mimo Italů a kovářů z Ruska, Ukrajiny, Izraele, Litevska, Německa, Rakouska, Řecka a zástupců z dalších států zúčastnil i jeden zástupce až z daleké Chile.
Naše družstvo z České republiky se však těchto soutěží nezúčastnilo. Na doporučení asociace jsme byli pozváni starostou města k realizaci kované, rozměrnější plastiky, která by zůstala ve městě jako stálá připomínka jeho kovářské aktivity. Této výjimečné pocty jsme si byli plně vědomi, proto jsme přijeli už o týden dříve. Tak jsme si mohli v dílně místního kovářského zámečníka v klidu a s rozmyslem vše předkovat a připravit komponenty zamýšlené plastiky pro její závěrečnou kompletaci v městském plenéru.
Měli jsme již nějaké nápady a představy o tom, co bychom mohli zrealizovat, ale konečnou podobu jsme chtěli zvolit až podle toho, jak na nás bude působit prostředí Sicílie
a samotného San Marca, kde mělo být naše dílo nakonec zůstat jako stálá expozice. Důležité bylo také to, že jsme si mohli s dostatečným časovým předstihem zjistit a případně i upravit pracovní podmínky pro naši práci. Město nám vyšlo ve všem velmi ochotně
vstříc.
Nakonec jsme se rozhodli, že ztvárníme něco, co symbolizuje jak Sicílii, tak i kováře a rozhodli jsme se pro ztvárnění jednoty čtyř elementů - ohně, země, větru a vody. Ty kováři ke své práci denně používají a také jsou typickými atributy samotné Sicílie.
První dva dny jsme se věnovali výrobě modelu a sehnání veškerého potřebného materiálu. Po zhotovení modelu jsme si zhotovili nákres 1:1 a předkovali jednotlivé komponenty, vyrobili potřebné nástroje a pomůcky, které nám pro realizaci ještě chyběly.
V pátek jsme již vše přestěhovali do města na naše vyhrazené pracoviště.
K dispozici jsme dostali samostatný pracovní prostor i s dřevěným altánem pro uzamčení nářadí. Naše Česká vlajka se na pozadí úžasné scenérie sicilských hor a hornatého kraje Nebrodi, končícího plážemi ve Středozemním moři, krásně vyjímala. Na místě na nás již čekal také krásný, cca tunový kámen, který jsme s pomocí hlavního organizátora objevili v jednom z mnoha místních olivových hájů a přemístili si ho za pomoci místního přepravce (a majitele toho olivového háje) na místo samotné realizace.
V pátek, sobotu i část neděle jsme se věnovali realizaci našeho díla. Konečnou formu i velikost jsme nakonec museli trošku zmodifikovat a proporce přizpůsobit podle základového kamene. Menší model nám vyšel moc pěkně. Je ale vidět z jiného pohledového úhlu celkový výraz slabších materiálů je jiný, než u větších profilů. Konečný výsledek byl velmi příjemný, do prostředí města pěkně zapadl a místními bylo naše dílo přijato velmi kladně.
Sicilská pohostinnost a perfektní organizace nás opět příjemně překvapila a cítili jsme se tam moc příjemně. Navázali jsme spoustu nových přátelství a seznámili se s mnoha
novými lidmi a kolegy. Myslím si, že jsme na Sicílii naši republiku reprezentovali úspěšně a snad jsme tam položili dobré základy pro další spolupráci.
Společenstvo kovářů České republiky na této mezinárodní akci reprezentovali shora uvedení členové KOK.
Autor: Jiří Baťa, KOK | Publikováno: 24.10.2018
|