Spolek Kováři Olomouckého Kraje Spolek Kováři Olomouckého Kraje "KOK"
           

XI. concorso internazionale di arte Fabrille, II. Biennale Internazionale di Scultura in ferro

28.07. - 07.08.2018

San Marco d’ Alunzio, Sicílie


Za spolek se účastnili: Jiří Baťa, Aleš Jakubec, Vítězslav Bobčík, Petra Ženatá

Na jaře jsme byli sicilskou kovářskou asociací Fabri nel Arte osloveni k účasti na mezinárodním kovářském symposiu. Jednalo se o XI. concorso internazionale di arte Fabrille, II bienale internazionalle di scultura in ferro, které se konalo v překrásném městečku San Marco d´Alunzio.

Soutěžící kováři ze všech koutů světa se sjeli jako jedna velká rodina, aby během časového limitu tří hodin zrealizovali své soutěžní dílo. Mimo to v neděli potom probíhalo i mimosoutěžní, volné kování skupin i jednotlivců, do kterého jsme se v neděli po dokončení naší práce také s chutí zapojili. Letošního setkání se San Marcu mimo Italů a kovářů z Ruska, Ukrajiny, Izraele, Litevska, Německa, Rakouska, Řecka a zástupců z dalších států zúčastnil i jeden zástupce až z daleké Chile.

Naše družstvo z České republiky se však těchto soutěží nezúčastnilo. Na doporučení asociace jsme byli pozváni starostou města k realizaci kované, rozměrnější plastiky, která by zůstala ve městě jako stálá připomínka jeho kovářské aktivity. Této výjimečné pocty jsme si byli plně vědomi, proto jsme přijeli už o týden dříve. Tak jsme si mohli v dílně místního kovářského zámečníka v klidu a s rozmyslem vše předkovat a připravit komponenty zamýšlené plastiky pro její závěrečnou kompletaci v městském plenéru.

Měli jsme již nějaké nápady a představy o tom, co bychom mohli zrealizovat, ale konečnou podobu jsme chtěli zvolit až podle toho, jak na nás bude působit prostředí Sicílie a samotného San Marca, kde mělo být naše dílo nakonec zůstat jako stálá expozice. Důležité bylo také to, že jsme si mohli s dostatečným časovým předstihem zjistit a případně i upravit pracovní podmínky pro naši práci. Město nám vyšlo ve všem velmi ochotně vstříc.

Nakonec jsme se rozhodli, že ztvárníme něco, co symbolizuje jak Sicílii, tak i kováře a rozhodli jsme se pro ztvárnění jednoty čtyř elementů - ohně, země, větru a vody. Ty kováři ke své práci denně používají a také jsou typickými atributy samotné Sicílie.

První dva dny jsme se věnovali výrobě modelu a sehnání veškerého potřebného materiálu. Po zhotovení modelu jsme si zhotovili nákres 1:1 a předkovali jednotlivé komponenty, vyrobili potřebné nástroje a pomůcky, které nám pro realizaci ještě chyběly.

V pátek jsme již vše přestěhovali do města na naše vyhrazené pracoviště.

K dispozici jsme dostali samostatný pracovní prostor i s dřevěným altánem pro uzamčení nářadí. Naše Česká vlajka se na pozadí úžasné scenérie sicilských hor a hornatého kraje Nebrodi, končícího plážemi ve Středozemním moři, krásně vyjímala. Na místě na nás již čekal také krásný, cca tunový kámen, který jsme s pomocí hlavního organizátora objevili v jednom z mnoha místních olivových hájů a přemístili si ho za pomoci místního přepravce (a majitele toho olivového háje) na místo samotné realizace.

V pátek, sobotu i část neděle jsme se věnovali realizaci našeho díla. Konečnou formu i velikost jsme nakonec museli trošku zmodifikovat a proporce přizpůsobit podle základového kamene. Menší model nám vyšel moc pěkně. Je ale vidět z jiného pohledového úhlu celkový výraz slabších materiálů je jiný, než u větších profilů. Konečný výsledek byl velmi příjemný, do prostředí města pěkně zapadl a místními bylo naše dílo přijato velmi kladně.

Sicilská pohostinnost a perfektní organizace nás opět příjemně překvapila a cítili jsme se tam moc příjemně. Navázali jsme spoustu nových přátelství a seznámili se s mnoha novými lidmi a kolegy. Myslím si, že jsme na Sicílii naši republiku reprezentovali úspěšně a snad jsme tam položili dobré základy pro další spolupráci.

Společenstvo kovářů České republiky na této mezinárodní akci reprezentovali shora uvedení členové KOK.Autor: Jiří Baťa, KOK | Publikováno: 24.10.2018

 
.

Jsme také na

www.facebook.com/kok.kovari

www.facebook.com/kok.kovari


.

Olomoucký FORTel

17.07.2021

Fort XVII. Křelov


.

Setkání s kováři KOK

9. - 10. 10. 2021

Fort XVII. Křelov


Jsme členem Kovářského společenstva

Kovářské společenstvo


Spolupracujeme

Fort Křelov


Spolek finančně podporuje

Statutární město Olomouc

Olomoucký kraj


Napište nám Zápisy Sekce pro členy  
Můj účet Zapomenuté heslo
Mapa stránek
K přizpůsobení obsahu a měření funkčnosti stránek využíváme takzvané cookies. Používáním stránek souhlasíte s jejich anonymním využitím.    |   
© 2016-2020 Bronislav Kozák