Spolek Kováři Olomouckého Kraje Spolek Kováři Olomouckého Kraje
           

Realizace společné práce v Ostrově nad Ohří – stylizovaný barokní kovaný klavír

20.07. - 23.07.2017

Ostrov nad Ohří


U příležitosti výročí Johanna Gaspara Ferdinanda Fischera, významného barokního skladatele, se přímo v plenéru zámecké zahrady v Ostrově, před očima diváků vyráběl stylizovaný, kovaný klavír.

Protože má náš spolek Kováři Olomouckého Kraje již mnohé zkušenosti s realizacemi velkých, společně kovaných objektů formou veřejné prezentace, byli jsme Jiřím Javůrkem osloveni, abychom mu a jeho kolegům v červenci 2018 pomohli na veřejné ukázce uměleckého kovářství s realizací jeho projektu - Stylizovaný barokní kovaný klavír.

Sešli jsme se den předem, abychom si vše ujasnili a nachystali naše venkovní pracoviště a vše potřebné kolem toho. Jak je u těchto akcí už zvykem, musely se za pochodu řešit mnohé drobné problémy a zádrhele. Navíc nám od rána pěkně pršelo. Počasí se ale v průběhu dne umoudřilo a pod sluníčkem, za polních podmínek, se nám podařilo vše rozpohybovat a rozjet výrobu. Pod dozorem turistů a místních i přespolních návštěvníků jsme začali vyrábět jednotlivé komponenty klavíru. Do neděle se nám podařilo vyrobit kompletní skelet, drobné detaily i některé doplňky.


Protože to byla skulptura do venkovního prostředí, museli jsme klavír zkompletovat jen částečně a rozebíratelně, aby se mohl následně rozmontovat a nechat žárově pozinkovat. Trpěliví návštěvníci ale mohli v neděli odpoledne nakonec vidět klavír téměř hotový, v jeho konečné, vnější podobě.

Jirka Javůrek potom ve své dílně dotvořil všechny funkční detaily, dodělal mechanismus klapek, vložil strunovou skříň a nakonec klavír opatřil vkusnou povrchovou úpravou. Začátkem září jsme se zúčastnili slavnostního předání hotového klavíru městu Ostrov.

 

realizace kovaného klavíru


realizace kovaného klavíru

 

realizace kovaného klavíru


realizace kovaného klavíru

 

realizace kovaného klavíru


realizace kovaného klavíru

 

realizace kovaného klavíru


realizace kovaného klavíru

 

realizace kovaného klavíru


realizace kovaného klavíru

 

realizace kovaného klavíruAutor: Jiří Baťa, KOK | Publikováno: 14.03.2018

 
.

3. ročník

Olomoucký FORTel

17. - 19.05.2019

Fort XVII. KřelovJsme členem Kovářského společenstva

Kovářské společenstvo


Spolupracujeme

Fort Křelov


Napište nám Zápisy Sekce pro členy  
Můj účet Zapomenuté heslo
Mapa stránek
K přizpůsobení obsahu a měření funkčnosti stránek využíváme takzvané cookies. Používáním stránek souhlasíte s jejich anonymním využitím.    |   TOPlist
© 2016-2017 Bronislav Kozák